Partnerem Golf Masters se stal přední český golfový kondiční coach Svatopluk Býma. Sváťa je nejen výborný golfista s hcp 2,6, ale také se dlouhodobě věnuje fitness tréninkům golfových hráčů. Ty se stávají čím dál tím důležítější. Nejen protože golf je sport jako každý jiný, ale také kvůli současnému životnímu stylu, kdy mnozí tráví hodně času v sedě v kancelářích nebo autech. Pokud se chtějí v golfu posunout a hrát lépe, je potřeba trénovat na drivingu a hlavně dát do kondice své tělo, aby byli schopni podávat kvalitní výkony dlouhodobě. Mimo to je dobrá fyzická kondice skvělou prevencí před zraněními.

Součástí fitness coachingu je úvodní diagnostika a nastavení individuálního tréninkového plánu dle potřeb a očekávání golfisty. Pokroky jsou pak 2x do roka kontrolovány pomocí speciálních měření. Sváťa je díky individuálnímu přístupu schopen každému hráči nastavit správný tréninkový plán, který je zaměřen jak na cvičení, správné tréninkové dávky, časování, ale i stravu.

Sváťovi jsme položili několik otázek:

 

Sváťo, proč by si měl podle tebe golfista zařadit do svého životního programu i fitness cvičení?

Pro klienta může být motivací zlepšení výkonu na hřišti (zpřesnění ran, prodloužení se nebo zlepšení techniky), kterého lze dobrou fyzickou kondicí dosáhnout. Druhým důvodem může být zbavení se bolestí a disbalancí způsobených tímto jednostranným sportem. Tak jako tak je zkrátka důležité umět se o své tělo postarat.

 

Přibliž nám prosím tě úvodní fázi - diagnostiku a nastavení tréninkového plánu.

Základem jakékoliv spolupráce je individuální přístup, který začíná úvodním rozhovorem, jež odhalí klientovu sportovní a zdravotní anamnézu, tréninkové či osobní cíle apod. Dále následuje několik diagnostik jak obecná (Functional movement screening - na jejich základě navrhnu cílená a přesná nápravná kompenzační cvičení), tak i specifická golfová (TPI - dříve Titleist performance institute). To jsou nejdůležitější nástroje každého golf-fitness trenéra. Na základě vyhotoveného protokolu mohu nejen odhalit hráčské limity, ale také skrz cvičení cíleně odstranit chyby v golfovém švihu. Vždy mi jde o komplexní přístup. Vždy se proto věnuji i dalším menším testům, které potvrdí nebo vyvrátí moji prvotní hypotézu. Důležité je si vždy uvědomit, že pracujeme s lidským tělem. Pokud se tedy s golfovým trenérem dlouhodobě snažíte odstranit konrétní chybu a docílit zlepšení, a přesto se vám nedaří dosáhnout vytouženého výsledku, tak specifická kondiční příprava je možnou cestou, jak zlepšit svůj HCP. Ideálním spojením je v takových případech spolupráce golfového a kondičního profesionála.

 

Co je pro průměrného amatérského hráče důležité, aby díky fitness tréninku zlepšil svou hru?

Pokud má golfista problém, že mu na konci kola docházejí síly a zbytečně kvůli tomu chybuje, tak zlepšení kondice mu zaručeně pomůže k lepšímu výsledku. Trénovaný hráč si pak nebude muset po vystoupaném kopci odpočinout a bude se moci plně soustředit na hru. Dalším benefitem je získání delších ran díky větší flexibilitě těla. Golf navíc patří mezi sporty, které můžete hrát celý život, a byla by škoda o něj přijít kvůli nedostatečné prevenci. Dlouhodobý jednostraný pohyb bez jakékoliv formy kompenzace může způsobit i konec golfové kariéry. Mimo vlivu na golfové výsledky samotné cvičení je nutnou součástí zdravého životního stylu, díky kterému se budete cítit lépe i během běžného dne.

 

Jak je to s cvičením ve fitness centru a cvičením doma? Je možné kombinovat obojí?

Cvičení ve fitness centru má určitě své výhody - lepší vybavení, vyšší motivace nebo přímá kontrola trenéra. Na druhou stranu, pokud má klient dostatečnou morálku, tak lze vytvořit i “domácí” tréninkový plán. Každopádně lze kombinovat obojí. Bylo by však naivní si myslet, že cvičení jednou týdně, ať už pod dohledem trenéra nebo doma, přinese vytoužené výsledky.

 

Na golfové tour Golf Masters jsi měl možnost si zahrát turnaj na Greensgate. Jak hodnotíš tour a jak se ti líbila nová Dýšina?

Tour se mi líbí. Jsem velkým fanouškem turnajů, ve kterých je mnoho vložených soutěží, přátelská atmosféra a atraktivní ceny. Dýšinu jsem naposledy hrál před spoustou let a od té doby se hodně změnilo. Musím říct, že k dobrému. Hřiště patří, díky své technické náročnosti, mezi ty těžší. Jakákoliv výraznější chyba se zde neodpoouští. Každou ránu musíte promyslet a určitě nelze hrát bezhlavě. Greensgate je náročný i po fyzické stránce a zdatný jedinec zde má značnou výhodu. Na celé tour pak velmi kladně hodnotím také to, že se hraje na atraktivních hřištích, které jsou vždy kvalitně připravené.

 

Zájemci o golf-fitness trénink mohou kontaktovat Sváťu Býmu (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / +420 606 268 019). Na turnajích Golf Masters 2017 můžete navíc vyhrát v jednotlivých kategoriích voucher na úvodní diagnostiku.